902-DC48V
SKU: 902-DC48V
BRAND: Asiaon
Free shipping for orders over R1,000.00
Medium Power 8 Pin(Octal) Plug-In Relay With LED & Test Clip Form 2C (2c/o) 48VDC Coil 1440 Ohm 10A 250VAC/30VDC Contacts
Medium Power 8 Pin(Octal) Plug-In Relay
Downloads
Additional Information
Device Relay
Type Medium Power | Plug-In
Highlights Suitable Bases: P3G-08A ; PF083A-E ; 9020-E (BLUE) ; 9022-E (BLUE) US-08A.
Contact Form Form 2C (2c/o)
Coil Rated Voltage 48V
AC/DC Voltage DC
Max. Switching Current 10A
Electrical Rating 250VAC/30VDC
Coil Resistance 1440Ω
No. of Pins 8 Pin(s)
Upgrade your electrical projects with the 902-DC48V medium power relay. Featuring an 8-pin plug-in design, this reliable relay offers a 48VDC coil and 10A switching capacity, ensuring seamless performance for your applications. With built-in LED and test clip, it's perfect for easy diagnostics and enhanced operational efficiency.