AVP19RW-L3S
SKU: AVP19RW-L3S
BRAND: Controlux
Free shipping for orders over R1,000.00
Vandal Resistant Push Button Switch 19mm Latching. Raised Button. 1n/o - 1n/c 5A-250VAC -IP67- Stainless. Steel -Screw Terminal.(anti Vandal)
Vandal Resistant Push Button Switch
Additional Information
Device Switch
Type Vandal Resistant | Push Button
Transition Style Latching
Actuator Style Flat Button
Termination Screw
Switch Circuit 1n/o – 1n/c
Voltage Rating 250V
Voltage Type DC
Current Rating 5A
Size Ø19mm
IP Rating IP65
Enhance your setup with the AVP19RW-L3S Vandal Resistant Push Button Switch. This durable 19mm latching switch features a stainless steel design, IP65 rating, and screw terminal for reliable performance in tough environments. Perfect for security applications, it ensures longevity and ease of use with its flat button actuator. Upgrade your devices with this robust, anti-vandal solution today!