SMBJ26CA
SKU: SMBJ26CA
BRAND: Communica
SMD Bidirectional TVS Diode • DO-214AA • Ptot= 600W • VBR @ IR= 30.4V • VClamp @ Ip-p= 42.1V • VRWM= 26V
Additional Information
Group Diodes
Model SMBJ26CA
Device TVS
Type SMD Bidirectional
Device Package DO-214AA
Power 600W
Breakdown Voltage @ Reverse Current 30.4V
Clamping Voltage @ Peak to Peak Current 42.1V
Reverse Stand-Off Voltage 26V
Enhance your circuit protection with the SMBJ26CA SMD Bidirectional TVS Diode. With a robust 600W power rating and clamping voltage of 42.1V, it ensures reliable performance and safety for your electronic devices. Ideal for safeguarding against voltage spikes, this diode is a must-have for any project needing dependable surge protection.