ZOV07D431K
SKU: ZOV07D431K
BRAND: Hitano
Free shipping for orders over R1,000.00
MOV Metal Oxide Varistor Ø 7mm • VACrms= 275V • Prated= 0.25W • Energy10/1000 uS= 28 J
Overview
Features
  • Large absorbing transient energy capability
  • Very short response time
  • Low Clamping ratio and no follow-on current
  • High resistance Insulation Material prevents the electric arching to the adjacent devices
Specification
Size 7mm
Max Allowable ACrms Voltage (V) 275V
Max Allowable DC Voltage (V) 350V
Varistor Voltage @1mA (V) 430V
Max Peak Current @8/20uS (A) 1200A
Max Energy 10/1000 uS (J) 28
Rated Power (W) 0.25W
Typical Capacitance @ 1kHz (pF) 115F
Protect your electronic devices with the ZOV07D431K Metal Oxide Varistor. Designed for efficient transient voltage suppression, it absorbs up to 28J of surge energy, ensuring safety and longevity. With a compact 7mm size, it features a fast response time and high insulation resistance, making it ideal for safeguarding sensitive equipment against voltage spikes.