ZOV10D121K
SKU: ZOV10D121K
BRAND: Hitano
Free shipping for orders over R1,000.00
MOV Metal Oxide Varistor Ø 10mm • VACrms= 75V • Prated= 0.4W • Energy10/1000 uS= 18 J
Overview
Features
  • Large absorbing transient energy capability
  • Very short response time
  • Low Clamping ratio and no follow-on current
  • High resistance Insulation Material prevents the electric arching to the adjacent devices
Specification
Size 10mm
Max Allowable ACrms Voltage (V) 75V
Max Allowable DC Voltage (V) 100V
Varistor Voltage @1mA (V) 120V
Max Peak Current @8/20uS (A) 2500A
Max Energy 10/1000 uS (J) 18
Rated Power (W) 0.4W
Typical Capacitance @ 1kHz (pF) 830F
Protect your electronics with the ZOV10D121K Metal Oxide Varistor. Designed for efficient transient voltage suppression, this 10mm varistor boasts an impressive surge energy absorption of 18J, ensuring your devices remain safe from voltage spikes. With a fast response time and low clamping ratio, it prevents electrical arcing, making it an essential component for reliable performance.