DHA HAC-HFW1200RPZ-S6 2.7-12MM
SKU: DHA HAC-HFW1200RPZ-S6 2.7-12MM
BRAND: Dahua
Free shipping for orders over R1,000.00
DAHUA HDCVI Bullet Camera 2MP 2.7-12MM Varifocal, Motorized LENS, 80M SMART IR, Max 30fps@1080p, IP67 , 12VDC, 209.6×90.4X90.4mm, 0.55Kg
2MP IR HDCVI Motorized Vari-Focal Bullet Camera
Specifications
Camera
Image Sensor
2 MP CMOS
Max. Resolution
1920 (H) × 1080 (V)
Scanning System
Progressive
Electronic Shutter Speed
PAL: 1/25 s–1/100000 s
NTSC: 1/30 s–1/100000 s
Min. Illumination
0.01 lux@F1.6 (Color, 30 IRE)
0.001 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE)
0 lux (Illuminator on)
S/N Ratio
>65 dB
Illumination Distance
80 m (262.47 ft)
Illuminator On/Off Control
Auto
Illuminator Number
4 (IR light)
Angle Adjustment
Pan: 0°–360°
Tilt: 0°–90°
Rotation: 0°–360°
Lens
Lens Type
Motorized Vari-focal
Auto Focus
No
Lens Mount
φ14
Focal Length
2.7 mm–12 mm
Max. Aperture
F1.6
Field of View
H: 28.3°–98.2°; V: 15.8°–51.9°; D: 32.1°–116.7°
Iris Control
Fixed
Close Focus Distance
0.8 m (2.62 ft)
DORI Distance
Lens
Detect
Observe
Recognize
Identify
2.7 mm
47.4 m
(155.51 ft)
18.9 m
(62.01 ft)
9.5 m
4.7 m
12 mm
155.6 m
62.2 m
31.1 m
15.6 m
Video
Video Frame Rate
CVI:
PAL: 1080p@25 fps;
NTSC: 1080p@30 fps;
AHD:
PAL: 1080p@25 fps;
NTSC: 1080p@30 fps;
TVI:
CVBS:
PAL: 960H;
NTSC: 960H
Resolution
1080p (1920 × 1080); 960H (960 × 576/960 × 480)
Day/Night
Auto(ICR)/Color/B/W
BLC
BLC; HLC; DWDR
WDR
DWDR
White Balance
Auto; Area white balance
Gain Control
Auto
Noise Reduction
3D NR
Illumination Mode
Smart IR
Mirror
Yes
Privacy Masking
Off/On (8 areas, rectangle)
Certification
Certifications
CE-LVD: EN 62368-1;
CE-EMC: EN 55032; EN 55035;
FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B;
UL: UL62368-1 + CAN/CSA C22.2 No. 62368-1-14
Port
Video Output
Video output choices of CVI/TVI/AHD/CVBS by one BNC port
Power
Power Supply
12 VDC ± 30%
Power Consumption
Max 9.4 W (12 VDC, IR on)
Environment
Operating Temperature
–30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F)
Operating Humidity
<95% (RH), non-condensing
Storage Temperature
Storage Humidity
<95% (RH), non-condensing
Protection
IP67
Anti-corrosion Level
Basic Protection
Structure
Casing Material
Metal
Product Dimensions
209.6 mm × 90.4 mm × 90.4 mm (8.30"" × 3.56"" × 3.56"")
Net Weight
0.55 kg (1.21 lb)
Gross Weight
0.76 kg (1.68 lb)
Installation
Wall mount; ceiling mount; vertical pole mount
Downloads
Additional Information
Device Camera
Type 2MP | IR | HDCVI | Motorized | Vari-Focal | Bullet
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%